Blog

Blog

Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

Pierwsze spotkanie z prawnikiem często wiąże się ze stresem i niepewnością, mogą pojawić się wątpliwości – jakie zadać pytania, jakie dokumenty przynieść. W dzisiejszym wpisie postaramy się trochę odczarować wizyty w kancelarii adwokackiej przybliżając odpowiedzi na powyższe i inne pytania.

Istotne jest, aby na poradę prawną zabrać całą posiadaną przez nas dokumentację w sprawie. Jeżeli jest bardzo obszerna i posiadamy ją w formie elektronicznej, można przynieść ją zgraną na pendrive, jeżeli mamy ją tylko w formie papierowej, najlepiej wykonać jej kopie jeszcze przed spotkaniem.

Zdarza się, że sprawa, co do której potrzebujemy porady, toczy się lub dotyczy już zakończonej (np. w przypadku podwyższenia alimentów w stosunku do wcześniejszego wyroku), wtedy warto przynieść ze sobą dokumenty dotyczące tej sprawy lub chociaż mieć zapisaną jej sygnaturę.

Ludzka pamięć bywa zawodna, dlatego przed spotkaniem warto zastanowić się nad pytaniami, jakie chcielibyśmy zadać prawnikowi. Można je spisać na kartce i zadawać punkt po punkcie. Dodatkowo, jeżeli przygotowujemy się do sprawy i uważamy, że znamy osoby, które mogą być przydatnym świadkiem, dobrze jest spisać ich dane i przekazać adwokatowi podczas konsultacji.

Zdarza się, że zmartwieni sytuacją kogoś z naszych bliskich umawiamy się na spotkanie z prawnikiem w jego sprawie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, natomiast zawsze lepiej jest, żeby na konsultacji pojawił się również sam zainteresowany, jeżeli tylko pozwala na to sytuacja.

Pamiętajmy, że adwokata obowiązuje tajemnica adwokacka – wszystko, co zostanie powiedziane na spotkaniu, jest nią objęte, dlatego też nie ukrywajmy przed prawnikiem szczegółów sprawy i mówmy wszystko, co uważamy za istotne. Pozwoli to przygotować odpowiednią strategię procesową i uniknąć zaskoczenia na sali sądowej.

Jeżeli sąd wyznacza termin na złożenie jakiegoś pisma w sprawie, a chcemy, żeby sporządził je dla nas prawnik, to dobrze jest nie czekać zbyt długo i od razu umówić się na konsultację. Często kompletowanie dokumentacji jest czasochłonne i każdy dodatkowy dzień na sporządzenie pisma może być na wagę złota.

Jeżeli nie będziemy mogli pojawić się na spotkaniu, zawsze dobrze jest o tym poinformować wcześniej – przełożenie terminu konsultacji nie stanowi problemu.

Planując swój dzień weźmy pod uwagę, że spotkanie z adwokatem nie trwa zwykle 5-10 min, zarezerwujmy więc na ten cel trochę więcej czasu.