Adwokat to ważny, prawniczy zawód zaufania publicznego. Już sama geneza jego nazwy wskazuje na szczególną jego rolę. Łacińskie słowo „advocare”, od którego wywodzi się termin „adwokat”, oznacza bowiem „wzywać na pomoc”. Wykonywanie zawodu adwokata polega więc przede wszystkim na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z podstawowych gwarantów jakości tej pomocy jest natomiast opisana w niniejszym wpisie tajemnica adwokacka.
Aby zostać w Polsce adwokatem, trzeba spełnić szereg ustawowych wymogów, w tym w szczególności:
Wszystkie powyższe wymogi służą przede wszystkim temu, aby każda osoba wykonująca w Polsce zawód adwokata miała odpowiednie kompetencje. Te zaś mają zagwarantować klientom profesjonalną i rzetelną obsługę.
Pewność tę ma dodatkowo pogłębić uregulowana przepisami instytucja tajemnicy adwokackiej.
Tajemnica adwokacka zobowiązuje adwokata do zachowania w tajemnicy wszystkiego, czego dowiedział się w trakcie udzielania pomocy prawnej.
Tym samym, tajemnica adwokacka służy ochronie interesów klienta, stanowiąc dla niego gwarancję relacji pełnej zaufania i wzajemnego szacunku.
Tajemnica adwokacka uregulowana została przede wszystkim w artykule 6 Prawa o adwokaturze. Przepis ten ma następujące brzmienie:
Z powyższego wynika więc nieograniczony czasowo charakter tajemnicy adwokackiej. Charakterystyczną cechą jest też brak możliwości jej ograniczenia do jakichkolwiek faktów, o których adwokat dowiedział się w trakcie świadczenia swoich usług. (Oczywiście z wyjątkiem niektórych informacji niezwykle istotnych, udostępnianych odpowiednim organom na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także na podstawie konkretnych przepisów Ordynacji Podatkowej).
Co jednak bardzo ważne, powyżej wskazany przepis, choć niewątpliwie jest kluczowy w kontekście zagadnienia tajemnicy adwokackiej, nie jest ani całościową, ani też wyłączną regulacją dotyczącą zakresu tej instytucji.
Tajemnica adwokacka (i konieczność jej poszanowania) wynika bowiem również z samej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (w szczególności z przepisów stanowiących o prawie do sądu, prawie do obrony czy prawie do poszanowania prywatności), a także z ustaw proceduralnych. W tym kontekście należy wymienić przede wszystkim:
Dodatkowe regulacje dotyczące tajemnicy adwokackiej znaleźć można również w paragrafach 19 i 20 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej).
Potrzebują Państwo pomocy adwokata? Pozostajemy do Państwa dyspozycji i chętnie pomożemy w każdej sprawie!