Blog

Blog

Sprawa o alimenty – jak się przygotować?

Sprawa o alimenty to sprawa ważna, ale i trudna. Często przybiera bowiem formę prawdziwej batalii, w której walcząc o dobro dziecka, zmagamy się z silnymi emocjami oraz wieloma zewnętrznymi przeciwnościami. Do walki tej trzeba się więc właściwie przygotować. O tym, w jaki sposób to zrobić, piszemy w niniejszym artykule.

Sprawa o alimenty? Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Każda sprawa o alimenty wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Przygotowanie to obejmować powinno nie tylko napisanie pozwu o alimenty (choć to oczywiście też jest bardzo ważne), ale także zebranie właściwych dowodów oraz opracowanie strategii na sprawę sądową.

Zacznijmy jednak od początku…

 

Krok 1: Analiza sytuacji i zebranie dokumentów

Zanim wystosujemy pozew o alimenty, musimy go bardzo dokładnie przemyśleć. Kluczowa jest tu oczywiście odpowiedź na pytanie o wysokość alimentów, ale także umiejętność obrony i uzasadnienia przedstawionych żądań – najlepiej w formie konkretnych dowodów. Oparcie na faktach, rzeczywistych danych i konkretnych dokumentach to bowiem klucz do sukcesu.

W pierwszej kolejności dokonajmy więc szerokiej oceny potrzeb uprawnionego. Uwzględnijmy w jej ramach wszystkie wydatki, które związane są z jego utrzymaniem oraz zapewnieniem odpowiednich warunków życia i rozwoju.

Jakie wydatki możemy więc uwzględnić? Przykładowo, jeśli walczymy o alimenty dla dziecka, koniecznie weźmy pod uwagę:

  • Koszty zakupów spożywczych (w części dotyczącej zapotrzebowania dziecka);
  • Koszty edukacji;
  • Wydatki na zajęcia dodatkowe dziecka, które przyczyniają się do jego rozwoju (np. zajęcia sportowe, językowe czy muzyczne);
  • Koszty zakupu odzieży, obuwia i bielizny;
  • Wydatki na lekarza, szczepienia i inne usługi oraz produkty medyczne;
  • Koszty transportu (np. paliwa), związane z dowożeniem dziecka w konkretne miejsca;
  • Koszty poniesione w celu zapewnienia dziecku rozrywki (np. bilety do kina czy parku rozrywki);
  • Część wydatków na utrzymanie mieszkania.

Wszystkie zadeklarowane wydatki powinniśmy umieć uzasadnić i udowodnić. Przygotujmy się więc na zbieranie umów oraz faktur imiennych. To bowiem konkretne dokumenty będą kluczem do sukcesu w postaci orzeczenia sądu uwzględniającego nasze żądanie.

Potwierdzeniem niektórych argumentów i kosztów mogą być także zeznania świadków.

W odniesieniu natomiast do wydatków, które nie dotyczą tylko i wyłącznie samego dziecka, ale są dzielone na więcej osób (np. codzienne zakupy), warto na bieżąco prowadzić notatki, dzięki którym łatwiej będzie oszacować odpowiednie proporcje.

Oprócz analizy potrzeb dziecka powinniśmy także dokonać rzetelnego przeglądu własnej sytuacji finansowej i życiowej. Najważniejsze w tym kontekście będą uzyskiwane zarobki, comiesięczne wydatki oraz posiadane zobowiązania finansowe. Tu również przydatne będą dokumenty, które przed sądem posłużą jako dowody.

 

Krok 2: Przygotowanie pozwu o alimenty

Po dokonaniu szczegółowej analizy sytuacji oraz rozpoznaniu potrzeb dziecka czas przygotować pozew o alimenty.

Pozew powinien być napisany na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w tym w szczególności czynić zadość wszystkim wymogom formalnym. Powinien także w sposób jasny i dokładny wskazywać na sprecyzowane żądanie (w tym oczekiwaną kwotę alimentów i termin płatności) oraz posiadać inne niezbędne elementy, takie jak:

  • Dane identyfikacyjne powoda i pozwanego;
  • Wskazanie sądu, do którego pozew będzie kierowany;
  • Uzasadnienie żądania, poparte dowodami;
  • Podpis;
  • Załączniki.

Ponieważ poprawnie przygotowany pozew to absolutna podstawa każdej sprawy o alimenty, warto na tym etapie skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata. Profesjonalista nie tylko pomoże z napisaniem pozwu, ale również poinformuje o wszystkich prawach i obowiązkach oraz właściwie przygotuje na sprawę sądową.

 

Krok 3: Zabezpieczenie na czas postępowania

Postępowanie sądowe to proces, który może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat. Wraz ze złożeniem pozwu o alimenty, warto więc równocześnie wystąpić do sądu z wnioskiem o ich zabezpieczenie na czas postępowania.

Sądowe postanowienie o zabezpieczeniu wysokości alimentów spowoduje, że będą one płacone już podczas trwającego postępowania, co dla wielu osób może być istotną pomocą.

 

Krok 4: Przygotowanie do sprawy sądowej

Sprawa o alimenty to sprawa bardzo ważna. Ze względu na emocje towarzyszące tego typu postępowaniom, dla zaangażowanych stron bywają one niesłychanie trudne. Szczególnie, jeśli sprawa dotyczy alimentów na dziecko – wówczas chodzi przecież bezpośrednio o jego dobro i przyszłość.

Trudność ta może jednak zostać istotnie zminimalizowana przez właściwe przygotowanie oraz fachową pomoc profesjonalnego adwokata.

Adwokat pomoże w ustaleniu dokładnej strategii działania przed sądem oraz w trakcie ewentualnych, przedsądowych mediacji. Przygotuje on także na możliwe pytania sędziego, które dla wielu osób bywają zaskakujące.

 

Krok 5: Sądowa etykieta – czyli jak zachowywać się w sądzie?

W sądzie przede wszystkim nie można dać ponieść się emocjom. Trzeba trzymać się więc ustalonego wcześniej planu, a także być rzeczowym, poważnym i spokojnym.

Na pytania sądu należy natomiast odpowiadać możliwie dokładnie, każdą wypowiedź właściwie argumentując. Tam, gdzie tylko to możliwe, warto także powołać się na przedstawione wcześniej dowody. Przygotowane razem z adwokatem, gotowe odpowiedzi na pewno będą pomocne.

Potrzebują Państwo pomocy w sprawie o alimenty? Pozostajemy do Państwa dyspozycji i chętnie pomożemy na każdym etapie postępowania!