Blog

Blog

Prawnik – droga do kariery prawniczej

Zostanie prawnikiem to dla wielu młodych ludzi szansa na satysfakcjonującą karierę i zarobki. By móc zostać prawnikiem i pracować w kancelarii trzeba jednak przejść długą i żmudną drogę, która nie kończy się na samym uzyskaniu dyplomu uczelni na kierunku prawa. Polskie przepisy stawiają przed przyszłymi prawnikami o wiele większe wymagania. Jaka jest droga do kariery prawniczej w Polsce?

 

Jak się dostać na prawo?

Planując ścieżkę kariery prawniczej, należy zacząć myśleć o tym już w szkole średniej. Większość uczelni ma podobne wymagania, jeśli chodzi o przedmioty, które należy zdawać na maturze. Poza podstawowymi są to zazwyczaj:

 • historia,
 • matematyka,
 • WOS.

Poza powyższymi przedmiotami niektóre uczelnie biorą pod uwagę filozofię, biologię, chemię i fizykę, jednak jest to rzadsze. Często nie są też wymaganie wszystkie z powyższych przedmiotów, a jedynie część. Idąc na prawo, trzeba jednak liczyć się z tym, że powyższe przedmioty trzeba będzie zdawać na maturze w zakresie rozszerzonym.

 

Prawo – gdzie można ukończyć ten kierunek?

Prawo jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów w Polsce. Co roku próbuje się dostać na nie niemal 20 000 kandydatów, podczas gdy około 10 000 absolwentów kończy ten kierunek. W Polsce istnieje około 30 uczelni publicznych i drugie tyle niepublicznych oferujących jednolite studia magisterskie na kierunku „prawo”. Tylko taka forma studiowania jest dopuszczona przez ustawodawcę. Trwają one 5 lat. Są to również relatywnie drogie studia, gdyż czesne na uczelniach prywatnych może wynieść od 5 do nawet 15 tyś. zł rocznie.

 

Czy ciężko się dostać na prawo?

Dostanie się na prawo nie zawsze jest bardzo trudne, gdyż jest to zależne od ilości kandydatów na daną uczelnię, a to zmienia się co roku. O wiele trudniejsze jest jednak utrzymanie się na studiach, gdyż w większości przypadków są one stosunkowo wymagające. Studia z zakresu nauk prawnych mają jeden z największych stosunków osób przerywających naukę, do absolwentów, którym udało się uzyskać dyplom.

 

Co po uzyskaniu dyplomu z prawa – aplikacja prawnicza

Ukończenie prawa i uzyskanie tytułu magistra nie pozwala na wykonywanie zawodu związanego z jedną z wielu specjalizacji działalności prawniczych. Najpierw trzeba odbyć aplikację prawniczą. Przykładowo aplikacja adwokacka trwa 3 lata. Ma ona na celu przygotować kandydata do samodzielnego wykonywania zawodu poprzez praktyczne przygotowanie na podstawie posiadanej wiedzy teoretycznej. By ją ukończyć, początkujący prawnik musi zdać szereg egzaminów z różnych dziedzin prawa, a ponadto podjąć praktykę u adwokata zwanego patronem.

Absolwenci prawa mają do wyboru następujące aplikacje:

 • adwokacka,
 • radcowska,
 • sędziowska,
 • prokuratorska,
 • notarialna,
 • komornicza,
 • kuratorska,
 • legislacyjna.

Najkrócej trwa aplikacja legislacyjna (10 miesięcy) i kuratorska (jeden rok). Na pozostałe trzeba poświecić od 2 do 3 lat. Wszystkie aplikacje wieńczy egzamin końcowy.