Mimo wprowadzania w ostatnich latach coraz surowszych kar dla nieodpowiedzialnych kierowców, zagrożenie na polskich drogach wciąż pozostawało wysokie. Rządzący w końcu zdecydowali się więc na wprowadzenie drastycznego rozwiązania. Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu – bo o niej mowa – miała uderzyć w nietrzeźwych kierowców, zwiększając ochronę zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Przepisy o konfiskacie samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu weszły w życie 14 marca 2024 r.
Od tego dnia każdemu kierowcy, który prowadzi pojazd, mając we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu, konfiskuje się samochód. Co więcej, ma to miejsce już przy pierwszym tego typu przestępstwie oraz nawet pomimo braku wypadku czy kolizji. Z podobnymi konsekwencjami muszą liczyć się także kierowcy, którzy spowodowali wypadek z zawartością alkoholu we krwi przekraczającą 1 promil.
Co ciekawe, przepisy o konfiskacie samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu dotyczą nie tylko pojazdów będących własnością zatrzymanego, ale także między innymi tych, które są przez niego użytkowane w ramach leasingu lub wynajmu długoterminowego. Jeśli nietrzeźwy kierowca nie jest jedynym właścicielem prowadzonego pojazdu, może on bowiem zostać obciążony karą w wysokości wartości takiego pojazdu.
Jak dokładnie wygląda procedura konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu?
W kontekście powyższego warto zauważyć, że przepisy wskazują, że sąd ma obowiązek orzec konfiskatę samochodu, w sytuacji, w której zatrzymany kierowca miał w organizmie co najmniej 1,5 promila alkoholu, a także wtedy, gdy kierowca miał ponad 1 promil alkoholu i spowodował wypadek.
Od wprowadzonej reguły konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu istnieje jednak pewien wyjątek…
Okazuje się bowiem, że pojazd nie może być skonfiskowany, gdy kierowca został zatrzymany podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych i to nawet jeżeli miał we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. W takiej jednak sytuacji sąd nakłada na nietrzeźwego nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 zł.
Nowelizacja wprowadzająca konfiskatę samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w całym kraju.
Obligatoryjna jest tym samym konfiskata pojazdu kierowcom zatrzymanym podczas kontroli, którzy w organizmie mają ponad 1,5 promila alkoholu. Z podobnymi konsekwencjami muszą się liczyć także kierowcy, którzy, mimo mniejszego stężenia alkoholu (tj. ponad 1 promil), spowodowali wypadek.